Navigace: Můj chov papoušků > Chovné zařízení > Umístění

Umístění

Celé chovatelské zařízení je umístěno v podkroví našeho domu. Obě místnosti mají okna nebo světlík pro dostatečný přístup světla a jsou zateplené. Jedna vatou a druhá polystyrénem. Aby nedocházelo k poklesu teplot pod bod mrazu používáme elektrické přímotopy nebo pokud je to možné ústřední topení. Voliéry jsou většinou umístěny kolmo k šikmině střechy a jsou hluboké 2 – 2,5m, šířka je 1m až na tři, které mají šířku kolem 2,5m. V mém chovatelském zařízení mám také umístěny čtyři voliéry středem, tři 1 x 1 x 2 m výška a jedna 1 x 3 x 2m (š,d,v). Jednotlivé voliéry byli nejprve rozděleny dvojitým pletivem, toto se bohužel záhy ukázalo jako největší chyba celého zařízení. Jednak se ptáci navzájem rušili, ale hlavně vyčistit prostor mezi pletivy je nemožné. Proto jsme dodatečně použily pozinkovaný plech a sklo (nyní bych použil polykarbonát).

 

Veškeré dřevěné části jsou oplechovány, aby se k nim ptáci nedostali. Máme, zde taky přivedenu vodu a odpad pro lepší údržbu, omývání a proplachování krmiva.

 

Elektrický přímotop je ovládán termoregulační zásuvkou, tímto je zajištěna mnohem lepší funkčnost a regulovatelnost. Druhá manuální časová zásuvka ovládá noční osvětlení. Výborná věc v období letních bouřek nebo novoročních ohňostrojů. Jelikož máme ptáky umístěny nad bytem vím velice dobře o čem mluvím.

 

Na krmení máme udělány z lamina pulty s otvory na čtyři nerezové misky z důvodů oddělení jednotlivých druhů krmiva a tím jeho lepší využitelnost.

 

Porcelánové misky o průměru asi 20cm a výšce 3cm používáme na vodu. Z hlediska podávání vitamínů nebo léků je to sice neekonomické řešení, ale ptáci se mohou a velice rádi v nich koupou. Malé misky používáme na grit.

 

Jelikož nemáme venkovní výlet a jak jsem již psal, ptáci mají velice rádi vodu dodatečně je rosíme a používáme k tomu zahradní postřikovač.

 

Prodlužování dne a přisvícení je v našich podmínkách nutnost i proto, že některé námi chované druhy hnízdí a odchovává i v zimě. Proto jsem zvolil LED pásky na 220 V vodě odolné s teplým světlem ( není tak ostré), příkon 4,4 W / m, možnost délky až 100 m. Napojené jsou na digitálně časovanou zásuvku. Osvětlení chovatelské místnosti je perfektní, celoplošné.

 

Pro snížení prašnosti a udržení větší hygieny používám čističku vzduchu IONIC CARE Triton X6. Poslední mou úpravou bylo vydláždění podlahy dlažbou. Tedy jen krmné chodby, do voliér bych to nedoporučoval (velice špatně se odstraňuje trus ze spár) jinak je super. Mnohem lépe se zametá a dá se i vytřít desinfekcí.

 

 

 

 

 

 
© usak.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma