Navigace: Můj chov papoušků > Krmení > Přírodní oleje ve výživě

Přírodní oleje ve výživě

Palmový olej

Zdrojem palmového oleje je olejnice guinejská. Plody jsou rudé barvy, stejně jako olej, velikosti švestky, které rostou v trsech vážících až 40 kg. Základním rozdílem od ostatních rostlinných olejů je fakt, že obsahuje především nasycené mastné kyseliny a tím se velice podobá živočišným tukům. Ovšem na rozdíl od živočišných tuků obsahují i beta karoten (patnáct krát více než mrkev a padesátkrát více než rajče) jako provitamin vitaminu A, dále pak tzv. tokotrienol, který má obdobný antioxidační a chránící efekt proti volným radikálům jako má vitamín E, avšak mnohem vyšší. Základním významem palmového oleje pro chovatele v republice je fakt, že plody olejnice guinejské jsou základní potravou papoušků žako ve volné přírodě. V tomto momentě asi mnoho chovatelů chápe téměř závislost jejich domácích mazlíčků na slanině, máslu a podobných surovinách. V těchto případech však chybí ochranný efekt provitaminu A a tokotrienolu. Z pohledu absence nabízení palmového oleje u žaků je zajímavá skutečnost, že tito ptáci mají asi nejvyšší výskat metabolických poruch i škubání peří. U žaků se osvědčilo podávání červeného palmového oleje průběžně během roku v dávce pět kapek na jedince, před chovnou sezonou se pak aplikuje tato dávka po tři týdny denně. Problém je konzervativní přístup žaků k nabízené potravě a leckdy je problém, na co olej aplikovat. V současné době lze získat i velmi kvalitní granule pro žaky zahraniční provenience již obohacené palmovým olejem. I u papoušků z Jižní Ameriky se palmový olej osvědčil u škubajících se jedinců. Je možné, že vysvětlením je občasný příjem živočišného materiálu, který samozřejmě obsahuje i část tuku. Úspěšná byla i velmi opatrná aplikace u mláďat s projevy exsudativní diatézy (edémy v podkoží), zřejmě k efektu tokotrienolu, který ochraňuje endotel cév.

 

Pupalkový olej

Zdrojem jsou semena pěkně, žlutě kvetoucí pupalky dvouleté, rostliny pocházející z Ameriky. Tam byla již mnoho staletí využívána pro člověka. Olej ze semen obsahuje mastné kyseliny linolovou a především linoleovou. Jedná se tedy o esenciální mastné kyseliny. U papoušků jsou dobré zkušenosti s využitím u arů v období opeřování, kdy se podává v dávce až deseti kapek na kus do kaše po dobu až tří týdnů. U dospělců se v období před hnízděním osvědčilo podávat olej na jablko nebo piškot v dávce pět kapek na jedince třikrát týdně po dobu tří týdnů. Vzhledem k tomu, že se kyselina linoleová z pupalky metabolizuje na prostaglandin působící protizánětlivě, je možné jej použít jako podpůrnou terapii při jakýchkoli zánětech.

Další info. v časopise Papoušci číslo 4 červenec/srpen 2011 Tajemství pupalkového oleje MVDr. Viktor Tukač

 

Rakytníkový olej

Je produktem lisování plodu rakytníku řešetlákového, planě rostoucího v oblasti Sibiře. U nás je běžně pěstován jako okrasný keř. Olej obsahuje bohatě vitamíny A, C, E, K, B1, B2, B6, P, kyselinu listovou, organické kyseliny, flavonoidy, karotenoidy, třísloviny, minerální látky a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Flavonoidy např. působí jako antioxidanty s efektem na dobrou kondici endotelu cév, mají i protivirový efekt. Dle obsahu aktivních látek je zřejmé, že tento přípravek má více méně univerzální použití. Pro střední papoušky se dávky pohybují v množství pěti kapek na kus a den, délka a četnost podávání je závislá na indikaci. Zajímavostí je, že olej vykazuje hojivé účinky i při zevní aplikaci. Otevírá se zde široké pole možného použití při různých typech autoimulací.

 

Makadamový olej

Zdrojem je olej z tzv. makadamových ořechů (kaštanů). Olej obsahuje vitaminy A, E a B, mastné kyseliny mají velmi podobné složení jako kožní tuk. Jeho využití je vhodné při regeneraci kožních afekcí a kožních derivátů jako jsou drápky, zobák a peří. U peří je efekt asi nejvýraznější, dávky u středních papoušků jsou cca pět kapek na kus a den třikrát týdně po dobu tří měsíců.

 

Zkušenosti

Osobně jsem v chovu vyzkoušel všechny tyto oleje, ale dál používám jen PALMOVÝ a PUPALKOVÝ. Palmový pro jeho cenu a dostupnost a pupalkový, protože je zvlášť vhodný pro Aratingy, které jsou v mém chovu zastoupeny nejvíc. Oleje podávám na navlhčený piškot, posypaný směsí rozdrceného Pangamínu, Dologranu, Glukopuru (hroznový cukr) a Probi-zyme (probiotika). Olej do navlhčeného piškotu lépe vsákne, zatím co ze suchého má tendence stékat. Pro dávkování používám malou 5 ml injekční stříkačku, její obsah stačí na 10 až 15 piškotů. Na jeden piškot dávám oba oleje současně a toto podávám každý druhý až třetí den. Všechny mé páry toto přijímají velice dobře a bez jakýchkoli obtíží. Jediný problém, který jsem vypozoroval, byl průjem po prvních dávkách, ale velice rychle se vše vrátilo do normálu (asi dva dny). Žádné viditelné změny jsem ovšem na svých svěřencích během podávání nepozoroval a nadále nepozoruji, ale mám dobrý pocit, že jim dávám něco víc, takže v tom i nadále hodlám pokračovat.

 

 
© usak.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma