Jak to funguje

 

 

Jednoduše je to velice levné a funkční řešení. Vyřazenou ledničku nebo mikrovlnku sežene každý. Lednička jako taková je perfektní už kvůli dobrému zaizolování. Stačí tedy vyříznout okno, pokud chceme, vložit zdroj tepla a můžeme používat. Lednička sama o sobě má i vhodné otvory pro odvětrání. Jako zdroj tepla používáme topné kabely, tyto se nám velice osvědčily. Nedosahují totiž takových teplot, aby se od nich mláďata popálila. Samozřejmě není vhodné, aby k nim měli mláďata přístup. Navíc při vhodném výběru watáže kabel dosáhne na daný prostor teplot do 40 stupňů. Tedy není tak velká hrozba přehřátí při selhání termostatu (je to jen zařízení). Je také velice dobré kontrolovat teplotu zařízení teploměrem nezávislým na termostatu.

 

 

 

Termostat RT-2 se dá pořídit kolem 250 kč, jeho nevýhodou je ovšem maximální regulovatelná teplota do 36 stupňů.

 

 

 

Digitální termostat ATC-300 cena od 450 kč, regulovatelná teplota 0 – 50 stupňů, hystereze 1 stupeň. Možno použít i k líhnutí vajec.

 

 

Asi každý chovatel má více párů a tudíž se může stát, že potřebuje i několik inkubátorů. Nelze totiž do jednoho zařízení umístit mláďata různého stáří, jelikož mají jiné teplotní nároky. Inkubátor s digitálním termostatem jsme zřídili pro možnost líhnutí. Jelikož nevlastníme vzácnější druhy papoušků, je tohle řešení pro nás maximálně dostačující. Samozřejmě je důležité pro správný vývin a nejen při líhnutí monitorovat i vlhkost. Lze samozřejmě použít i digitální vlhkoměry, možností je mnoho.

Vejce nebo mláďata dáváme do plastových misek. Z počátku používáme papírové ubrousky později dřevěné hobliny. Ubrousky jsou velice praktické z důvodů čištění, ale i při líhnutí velice dobře udržují vlhkost. Všimli jsme si totiž, že i když při líhnutí byla vlhkost přes 80 %, mládě se proklubalo po déle než 24 hodinách od prvních zjištěných náznaků klubání (po přiložení k uchu bylo slyšet ťukání). Ještě několik hodin ovšem trvalo, než se zbavilo všech zbytků skořápky. Proto jsme začali vlhčit ubrousek několikrát denně teplou vodou, kolem 35 stupňů a někdy i trochu přímo vejce. Po takovém to postupu se mládě plně vylíhlo do 8 hodin a bylo v perfektním stavu.

 

Většinou volíme takové provedení, aby bylo možno jednoduše zařízení demontovat.

 

Stará mikrovlnka jako taková je taky velice vhodná. Po jejím rozebrání se dá velice jednoduše zateplit polystyrenem nebo vatou a vhodně využít její konstrukce. Dá se taky ovšem poohlédnout u teraristů a zakoupit některou líheň z nabízených jako inkubátor. Potřeby ptáků a terarijních zvířat jsou totiž odlišné.

 

 

 

 
© usak.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma